SÍLA OSOBNÍHO SETKÁNÍ

Workshopy, přednášky, setkání

Navzdory moderním technologiím a stále zrychlujícímu se životnímu tempu věřím v sílu osobního setkání, příběhům sdíleným kruhu a tomu, že dobré věci vyžadují čas.

Jedno téma – více pohledů – tento způsob práce a setkávání považuji za obohacující. Říkejme tomu třeba – renesanční pohled. Proto organizuji semináře a konference, na kterých se na vybrané téma podívají odborníci z nejrůznějších oborů.

Sama připravuji a přednáším na komorních přednáškách a workshopech, ve kterých se prolíná archetypová psychologie, práce s obrazy a literárními díly.

JIŽ PROBĚHLO 

DOTEK MÚZY

(9.6.2024, 10 – 17 hod, Fortna, Hradčanské náměstí 3, Praha 1)

Múzy, v řecké mytologii dcery boha Dia a bohyně paměti a umělecké inspirace Mnémosyné, vnášejí do našich životů inspiraci, mají moc roznítit v nás tvůrčí oheň a nadšení. Zkusme jim naslouchat. Během dne budeme využívat poznatky hlubinné psychologie, metodu aktivní imaginace a výtvarné techniky.

 • Nejprve se s archetypem Múzy, zdrojem věčné inspirace seznámíme prostřednictvím mytologie.
 • Několik příběhů z historie nám ukáže, jak se měnil pohled na ženu–múzu v průběhu staletí, jaké kvality tyto ženy ztělesňovaly a co vnášely do vztahu naplněného tvůrčí dynamikou.
 • Ke slovu se dostanou také ty, které se s rolí věčné múzy nespokojily a rozhodly se rozvíjet vlastní tvořivý život. Jejich příběhy nás mohou motivovat na výpravě za vlastní Múzou, která na sebe může brát rozmanité podoby.

Je mnoho způsobů, jak svoji Múzu zradit a také mnoho cest, jak ji objevit. Proč se za ní vůbec vydat? Protože pokud ji osvobodíme ze sevření některých vnitřních postav (ať už je nazýváme kritikem, cynikem, perfekcionistou, skeptikem, peciválem či jinak), můžeme využít svoji energii kreativnějším způsobem ve všech oblastech našeho života.

Zahrada ženských příběhů – o zapomenutých částech nás samých

(23.5.2024, 19 – 21:30 hod, Relaxarium, Václavské náměstí 8, Praha 1)

Na cestě od dětství do dospělosti odkládáme vlastnosti, které naše rodina a kultura považují za nevítané. Mizí naše zvědavost, kuráž, odvaha, touha experimentovat a jít si za svým. Jsme jako malíř, který místo celého barevného spektra využívá ze své palety jemné a pastelové tóny. Ty ale nestačí. Osobní naplnění vyžaduje nadšení, asertivitu, zápal, umanutost. Bez těchto ohnivých prvků nemáme přístup k vnitřní autoritě, vzdáváme se oprávněných nároků a jen stěží můžeme rozvíjet vlastní kreativitu.

Vydejme se na cestu za zapomenutými částmi nás samých. Kromě příběhů, které nám poslouží jako mapa, budeme pracovat s obrazy, psaným slovem, využijeme metodu aktivní imaginace a poznatky hlubinné psychologie.

Zlatovlasá a Běloruká

(25.2.2024, 14 – 18 hod, Fortna, Hradčanské náměstí 3, Praha 1)

Motiv o dvou Isoldách nás uvede do tématu neprožitého života. Všichni takový máme. Připomíná truhlici zastrčenou kdesi na půdě.  Od útlého dětství se rozhodujeme – jednu možnost zvolíme a druhou odsuneme na později. Rodina, kulturní vzorce, životní okolnosti nás ovlivňují při našich volbách a vedou k tomu, že do truhlice odkládáme i to, co je pro nás esenciálně důležité.

Nic z odloženého ale se neztrácí, naopak. V průběhu let se připomíná nejasnými pocity nespokojenosti, únavy, touhy a také otázkou: „A to je všechno?“ Pootevřeme společně víko truhlice neprožitého a podívejme se, co ukrývá. Třeba v ní najdeme semínka, která budeme chtít zasadit, opatrovat a pěstovat – a díky nim náš život nebude tak jednostranný.

Všechny mé domovy

(30.1.2024, Relaxarium Umbilicus Praha)

Jen pár věcí v životě je kouzelnějších než pocit, že jsme skutečně doma.

Ale kde to vlastně je?

 • Je domov místo, stav duše, anebo obojí zároveň?
 • Jak nás ovlivňuje genius loci, onen tajuplný duch místa, kde žijeme?
 • Může se nám stýskat po domově, kde jsme nikdy nebydleli?
 • Jak vlastně vypadá náš snový domov? A co tvoří ten skutečný?
 • Vracíme se domů, anebo domov vlastně nikdy neopouštíme?
 • Je naše duše doma na různých místech?
 • Co dáváme místu, kde žijeme, a co na oplátku nabízí ono nám?
 • Jak voní domov?

Pokusme se společně rozluštit hádanku domova. Na pomoc přizveme mytické obrazy, příběhy, verše a využijeme metodu aktivní imaginace.

Podzimní HR café – Generace XYZ  a proměna světa práce

(13.11.2023, Praha 1)

Změnily se generace, anebo prochází proměnou svět práce? Jaké výzvy nás v budoucnu čekají a jak si poradit? Čím mohou přispět jednotlivé generace zaměstnanců, kteří se na pracovišti potkávají? Jak prohlédnout mýty a stereotypy, které o nich panují, nenechat se jimi ovlivnit a vytvořit efektivně fungující a věkově pestrý tým?

Ve světle Luny – víkend pro ženy

(20.10. – 22.10.2023, Fortna, Hradčanské náměstí 3, Praha 1)

Panna, Matka, Stařena – a pak ta čtvrtá, zatím Bezejmenná. Všechny obývají krajinu ženské duše, pro každou je v ní přichystán jeden pokoj. Sedí spolu kolem stolu, a i když v určitém životním okamžiku jedna z nich září výrazněji. Během říjnového víkendu se za nimi vydáme prostřednictvím básní, legend, příběhů a obrazů. Budeme jim naslouchat a pečovat o ně prostřednictvím ticha, imaginace a barev. A ony na oplátku budou pečovat o nás, doprovodí nás k toulkám po neodsouhlasených a zarostlých cestách.

Pokud jaro a první čtvrť měsíce patří Panně, léto a úplněk Matce a zima a nov Stařeně, tak podzim náleží poslední čtvrti měsíce a té, která nemá jméno – ženě, která prochází menopauzou a často se skrývá díky kolektivním předsudkům pod pláštěm neviditelnosti. Zkusme jí ho dát.

Pohádkové večery pro ženskou duši

Čtyři setkání s ženskými archetypy a jejich odrazy v pohádkách, mýtech, literatuře a výtvarném umění

 • Projít skrz temný les – O tom, jak vzkřísit odvahu a vykročit
 • Krásná ve dne, krásná v noci – O tom, kolik podob může mít krása
 • Žena z moře zrozená – O mořských pannách, múzách a věčné inspiraci
 • Chleba s křišťálovým zvonkem – O matkách, kmotrách a pečující náruči

JIŽ PROBĚHLO V ROCE 2021 – 2018

Renesance pohádek

Setkání spisovatelů, výtvarníků, filozofů, koučů, psychologů a všech, které inspirují pohádky, mýty a legendy (Daniela Fischerová, Pavel Čech, Anna Hogenová, Ladislav Dvořák a další)

 • Kouzelná moc pohádkových příběhů (2018)
 • A čas šel dál, pohádky pro druhou polovinu života (2019)
 • Na počátku byla touha (2021)